(Gondoltam itt is leíróm, mert nem titok!)
Egyszer már írtam erről, most ezt ki is raktam az oldalsávba. De amit ott leírtam, az nem nagyon változott az elmúlt 2 évben... Továbbra is hasznos lehet, így most inkább az anyagokról írnék.
Most a pamut anyagokról...
Kezdem az elején:
El kell dönteni, hogy mihez keresünk anyagot. Foltvarráshoz, vagy ruhavarráshoz, lakásdekoráláshoz?
Foltvarráshoz a legegyszerűbb anyagot keresni: Attól függően, hogy mennyire vagyunk nyitottak és ügyesek- mindent lehet használni. Persze a legtöbben (és ez a klasszikus foltvarrás legjellemzőbbje) 100%-os pamutvásznat használnak, ami közepes szilárdságú. MInt már írtam az amerikai pamutvásznak avatottak, ügyesen színezettek, de pl. most találkoztam olyannal ami a leírás ellenére engedte a színét. (Meg is lepődtem rendesen...)
Tapasztalati úton mondom, hogy kb. így néz ki minőségben a sorrend (véleményem szerint):
- Moda (Chez Moi, Momo, Sendy Gervais, ....és még sokan mások )
- Michael Miller: Patty Joung, Sendy Henderson, Pillow and Maxfield, Laura Gunn....stb
- Riley Blake: Lila Tueller, Marcia Cornell, Jen Allison
- Willmington Prints
- Alexander Henry
Amy Buttler és Patty Young gyártatnak hurkolt, vízlepergető és kemény vászon árut is.
Ami még nagyszám, az a japán anyagok listája. Itt két féle anyagcsoportot emelnék ki:A pamutanyagokat és a len anyagokat.
Ezek is avatottak, de a tiszta lennel óvatosan és okosan kell bánni. Jobb a kevertet vásárolni (50% len, 50% pamut), mert könnyebb vele dolgozni, nem deformálódik olyan nagyon.
Ezek az anyagok nagyon drágák, 1 yard 15-20 dollár is lehet. Ezen nem kell meglepődni, ilyen a piac.
És akkor itt most egy kis okosság, hogy miért ilyen nagyon drágák a textilek.
Először is vegyük alapul a pamutot. Nem volt ez mindig ilyen drága, de 60-as évektől kezdve egyre nagyobb teret kaptak a szintetikus anyagok, mivel könnyebb kezelni, jobban alkalmazkodik, olcsóbb, és akárhogyan is nézzük még a pamuton is javít a megfelelő keveréssel.
Tehát a nagy Pamuttermesztő országok kereslete megcsappant- néhol be is halt. Ez ment így a 90-es évek közepéig, végéig. Igen ám, de Kína nagyon okos volt és hamar felismerte, hogy a pamut (textil) piac jó piac: zsupsz, felvásárolt mindent. Olyan szerződéseket kötött, hogy nagyjából a világ nyers pamut készletének 90%- át veszik meg!!!
A maradék 10 az, amit megveszünk a németektől, amerikaiaktól, törököktől, indiaiaktól.
Így talán már érthető az is, hogy miért Kínából jön a legtöbb ruházat, még akkor is, ha az egy giga drága márka.
Szóval textil téren Kína nyer. De pl. van a gyapjú, ami nem tartozik nagyon rájuk. Ebben pl. az angolok a jók.
Itt Magyarországon nagyon kaotikus a helyzet. A nagy privatizálások, gyár felvásárlások és a kínai áru betörésével egyre szűkült a kereslet a magyar textilre (aminél meg kell jegyeznünk, hogy jó minőségű volt és keresett). A magyar gyártók igényesek és felkészültek voltak. Ennek vége már rég: megvesszük az olcsóbb török és német textileket. Ezek az anyagok nem rosszak, de nem olyan jók, mint pl. az amerikai anyagok. Kevesebb időt fordítanak az utómunkára, de gyakran már a bevizsgálás is elmarad. (Láttatok már textilbevizsgálót munka közben? Elképesztő: gép fentről lefelé tekeri át az anyagot, piszok gyorsan- közben a bevizsgáló vízszintesen futja át a szemével az anyagot- hibát keresve. Ahol talál, ott megjelöli a hibán is és az anyag szélén is.)
Meg kell jegyeznem, hogy az olcsó (3-400 Ft-os) textilboltokban olyan anyagok vannak, amiknél a folyamatnak ezen része teljesen kimaradt.
A mostani textilboltokban általában német árut kapunk. Ha drágább anyagokról van szó, akkor azok angol, kínai, indiai áruk.
A rendelésről:
Az előbb leírtakból érezhető, hogy kb. mindenhol jobb anyagot vásárolni, mint itthon. (Mondjuk itt a magyar kereskedők szorított helyzetét is fel lehetne hozni- de az már politika!)
Én az Etsy-ről rendelek mindent. Próbálkoztam ilyen-olyan webshopokban, de az Etsy minden tekintetben kiütéssel nyer.
1. Paypal: Ha evvel a szolgáltatással összekötjük a számlánkat, akkor gyorsabban és megbízhatóbban intézhetjük vásárlásainkat. Ez a legtöbb nagy online-bolttal még nem megy. Ami elég nagy gond, amikor itthon megy az árfolyam-ingadozás és minden nap veszítünk a várakozással.
2. Posta: Általában az etsy-n megbízható emberek árusítanak, de érdemes olyanoktól rendelni, akiknek nagy számban vannak pozitív értékelései. Törekszenek a megbízható szállításra, hiszen ez nekik is érdekük! Amerikából és 5-7 nap alatt szoktam megkapni a csomagomat, míg Ázsiából 10-15 nap alatt.
A vámban nem tudok változásról a múltkor leírtakhoz képest, de érdemes erre ügyelni, mert csak egyszer kell belekeveredni egy rosszabb vámügyintézésbe.....
Legközelebbre megpróbálok összeszedni pár képet, bemutatót a pamut anyagok fajtáiról.....
2 megjegyzés:
Nagyon köszönjük a bejegyzést, nagyon tanulságos, érthető, érdekes, olvasmányos. Nagy hiány van ilyen írásokból.
http://www.etsy.com/listing/66817878/riley-blake-isabella-by-lila-tueller-fat
ezt jól látom? 12 ezer az anyagkupac és 10 ezer a szállítás???? húha, jól beletrafáltam
Jól látod, és igen, ez sajnos így van.
8 yard anyagot lehet venni, úgy, hogy az beférjen egy nagy levélborítékba. Ez levélnek számít. De ha akár egy kicsivel is túllépjük ezt a 8 yardot, akkor az már csomagnak számít, és akkor az már 45 dolcsis tétel a postán. Erre nagyon kell figyelni, hogy érje is meg.
Amúgy érdemes gyakran visszajárni a kedvelt boltokba, mert néha van, hogy egy-egy csomagot ingyen postáznak!
Megjegyzés küldése